Saraybosna Hakkında

Kısaca

Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkenti ve yaklaşık 400 bin nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri. Miljacka Nehri etrafına kurulan şehir, Alp dağlarının Balkanlar’daki uzantısı olan Dinar Alpleri ile çevrilidir.

Tarih

Saraybosna tarihte üç önemli olayla yer almaktadır.

1) Ferdinand Suikasti: 1914 yılında Avusturya - Macaristan varisi Arşidük Franz Ferdinand Saraybosna’da Miljacka Nehri üzerinde bulunan küçük bir taş köprüden geçmek üzereyken bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmüştür. Bu suikastin 1.Dünya Savaşı’nı başlatan kıvılcım olduğu söylenmektedir.

2) 1984 Kış Olimpiyatları: Saraybosna 1984 yılında düzenlenen kış olimpiyatlarının ev sahibi şehridir. Olimpiyatların yapıldığı dönemlerde Saraybosna, Yugoslavya’nın bir şehriydi. Jahorina Dağları’nın eteklerinde gerçekleştirilen oyunlar 12 gün boyunca devam etmiştir. Balkanlarda düzenlenen ilk kış olimpiyat oyunlarıdır.

3) Bosna Savaşı: 1980’li yıllarda başlayan Yugoslavya’nın dağılış sürecine girmesi ortaya birçok yeni devlet çıkarmıştır. Çözülme sürecinde yaşanan Yugoslavya İç Savaşı’nın en kanlı sonuçlarından bir tanesi ise 1992 yılında başlayıp 3 yıl boyunca devam eden Bosna Savaşı’dır. NATO birliklerinin bölgeye ağır bombardıman başlatması nedeniyle Saraybosna adeta hayalet bir şehire dönmüştür.

Gezi

Bosna Hersek’in kalbi Saraybosna savaşın yıkıcılığını artık üzerinden atmış gözüküyor. Farklı dinlere mensup halkı bugün bir arada huzur içerisinde yaşıyorlar. “Avrupa’nın Kudüsü” olarak adlandırılan şehirde Ortodoks ve Katolik kiliseleri, camiler ve bir sinegog yan yana bulunuyor. Saraybosna halkı sahip olduğu asırlık misafirperverliği ve sıcakkanlılığı şehre gelen ziyaretçilerden esirgemiyorlar. Saraybosna, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları ile zenginleştirilmiş Doğu ve Batı kültürünün aynı anda birlikte izlenebildiği ender şehirlerden bir tanesidir.